Meksyk

INFORMACJE I WSKAZÓWKI DLA PIELGRZYMÓW UDAJĄCYCH SIĘ NA WYJAZD DO MEKSYKU

INFORMACJE I WSKAZÓWKI DLA PIELGRZYMÓW 
UDAJĄCYCH SIĘ NA WYJAZD DO MEKSYKU

Kurs dolara na dzień dzisiejszy 1 usd – ok. 18 peso – zmienia się codziennie.

Najlepiej wymienić dolary na lotnisku  po spotkaniu z przewodnikiem lokalnym  – przewodnik doradzi, gdzie najlepiej dokonać transakcji.

Nie wymieniać samemu pieniędzy na strefie wolnocłowej ( znajduje się ona przy odbiorze walizek ) – kurs dużo niższy.

Dobrze na początek wymienić ok. 300 – 400 usd.

W bankach meksykańskich nie można wymieniać dolarów gotówkowo , tylko i wyłącznie w specjalnych kantorach, które będzie wskazywał przewodnik. Jedne z najlepszych znajdują się na lotnisku, ale w strefie gdzie czeka przewodnik lokalny na grupę.

W większości sklepów turystycznych można płacić dolarami i kurs jest dobry.

W sklepach na ulicy tylko i wyłącznie pesos.

Nie ma problemu z używaniem kart płatniczych i korzystaniem z bankomatów

W listopadzie / grudniu  jest  ciepło, w mieście Meksyk noce mogą być trochę chłodniejsze  do 10 – 14 stopni – raczej bez deszczu – proponujemy wziąć lekki sweterek lub jesienna kurtkę.

Acapulco – cały czas ciepło zarówno w  nocy jak i w dzień – temperatura dochodzi do 25 – 30 stopni – reszta kraju ciepło i gorąco.

Proszę zabrać wygodne obuwie do chodzenia po strefach archeologicznych, okrycia na głowę i kremy
z filtrem wysokim! , okulary przeciwsłoneczne.

Najlepsze są bawełniane koszulki (100% bawełny) ze względu na pogodę.

Obowiązkowe są napiwki w restauracjach – 15% ceny – jeżeli pielgrzymi zdecydują się jeść coś poza posiłkami wymienionymi w programie.

Osoby , które chcą filmować musza płacić dodatkowy koszt za filmowanie – około 70 pesos.

Żywność wwożona do Meksyku – musi być zapakowana fabrycznie – istnieje duże ryzyko odebrania wędlin, świeżych artykułów podczas kontroli przed wyjściem ze strefy celnej lotniska.

 Prąd – napięcie 110  – potrzebny specjalny kontakt, meksykański ma inne bolce, można je kupić na lotniskach, lub turyści zamawiają je w Polsce przez internet  

W większości hoteli są sejfy – proponujemy dokumenty trzymać w sejfie, nie nosić ze sobą całej gotówki, mieć ją porozrzucaną w kilku miejscach. Wystarczy również ksero paszportu. Oryginalny dokument zostawiamy bezpiecznie zamknięty. Hotele, w których będą Państwo zakwaterowani pilnują bezpieczeństwa – pomimo to, uczulamy na trzymanie torebek, saszetek blisko siebie, nie wieszanie na krzesłach, nie nosić plecaków na plecach, uważać również z łańcuszkami na szyi etc.

 W samolocie zostaną rozdane do wypełnienia fiszka dla urzędu migracyjnego – proszę nie wyrzucać żadnych papierów po przejściu granicy – są one potrzebne przy wylocie z Meksyku.
Zagubienie ich to kara około 30 usd.

 Owoce – polecamy jeść wszystkie owoce dobrze umyte z wyjątkiem truskawek – potrzebne są specjalne krople, aby je oczyścić przed konsumpcja. Truskawki podawane w lokalach i restauracjach są bezpieczne – bez obaw można je jeść.

 Nie polecamy jeść dań ze stoisk na ulicach, z wyjątkiem miejsc do których zaprowadzi nas przewodnik – zna on miejsca dobre i sprawdzone do próbowania kuchni meksykańskiej/

  • Cena wody w Meksyku waha sie od 14 do 30 pesos – sklepy, restauracje
  • Piwo około 40 – 50 pesos
  • Butelka dobrej tequili 400 – 600 pesos
  • Średnio obiad około 15 usd
  • Kawa około 50  pesos – w Meksyku najlepiej prosić o kawę Cappuccino lub expresso – zwykła kawa americano jest bardzo słaba
  • Aby zamówić nasza herbatę trzeba prosić o TE NEGRO inaczej będą podawać herbaty ziołowe